“Oslabená struktura chodidla je hlavní příčinou chronické bolesti pohybového aparátu v celém těle.”Janet Travell
Doprava ZDARMA nad 3000 Kč. OSOBNÍ ODBĚR ZDARMA. Nakupujte a vyzvedávejte v Preslova 2, Praha. Otevřeno po-so.
Doprava ZDARMA nad 3000 Kč. OSOBNÍ ODBĚR ZDARMA. Nakupujte a vyzvedávejte v Preslova 2, Praha. Otevřeno po-so.
25 leden 2019 2 min read
“Oslabená struktura chodidla je hlavní příčinou chronické bolesti pohybového aparátu v celém těle.”Janet Travell
Po svátcích se často lidé chtějí „dostat do formy“ a „zhubnout“. Cvičení a zvýšená fyzická aktivita jsou oprávněně propagovány jako prostředek k dosažení těchto cílů, ale bolest a zranění související se cvičením jsou běžným důvodem pro ukončení nového režimu (Dishman, 1988). Mnozí lidé jsou uvězněni ve frustrujícím začarovaném kruhu pokusů pravidelným cvičením zhubnout a být ve formě, jež střídá bolest či zranění, a následně snižují aktivitu a ještě více přiberou na váze.
Předchozí vědecký příspěvek podrobně popisoval, jak se nefunkční chodidla neuznávají jako příčina bolesti a zranění související s cvičením (Vorobiev, 1999). Oslabená struktura chodidla vede k nestabilnímu chodidlu, které zase vede k tomu, že jiné svaly kompenzují důsledky nestabilní základny během dopadové fáze. Unavené svaly nemají dostatek energie, aby se zela uvolnily, rozvíjí se chronické napětí a uzlíky, které nazýváme “spoušťové body” (trigger points), jež narušují průtok krve, dráždí nervy a způsobují bolest při cvičení i po něm (Bron a Dommerholt, 2012).
Struktura chodidla a jeho funkce se může obnovit zatížením chodidel vlastní vahou ve funkční obuvi, čímž se odstraní hlavní příčina spoušťových bodů. Chodidla se zpevní, umožní hýbat se bez bolesti a dosáhnout našich cílů v oblasti cvičení i zdraví. Bolest se může objevovat blízko spoušťového bodu nebo dále od přepracovaného svalu (Travell a Simons, 1993). Oslabená struktura chodidla vede ke spoušťovým bodům v kompenzujících svalech ve spodní i horní části dolních končetin, kyčlích a dokonce trupu či krku, jak se tělo snaží dosáhnout stability na nestabilním chodidle. Techniky myofasciálního (svalového) uvolňování pomocí např. pěnovými válci jsou účinnou metodou pro uvolnění spoušťových bodů, zmírnění bolesti a obnovení funkce svalů (Cheatham a kol., 2015), ale prevence je vždy lepší než léčba.
Odkazy:
Sign up to get the latest on sales, new releases and more …